Unia Europejska

Media o nas

Media

Szkoły przygotowują do bycia pracownikami, nie przedsiębiorcami. Oto smutna prawda o naszej edukacji - artykuł wyborcza.biz


4 minuty czytania

Skończyli jedną z najlepszych uczelni w Polsce. - Nikt z naszych kolegów nie założył firmy, uczelnie kształcą pracowników, nie przedsiębiorców - twierdzą założyciele Gigantów Programowania. Oni zamiast wybrać bezpieczną pracę w korporacji, założyli firmę. Dziś opanowują rynek edukacji dla dzieci już nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Ze 100 osób, które były z nami na roku, nie znamy jednej, która założyłaby firmę – mówi w podcaście Wyborcza.biz Sebastian Langa, jeden z twórców start-upu Giganci Programowania.

On z trójką kolegów jako jedyni postanowili, że chcą więcej niż pracy na etacie w zagranicznej korporacji, kredytu na dom i spokojnego życie. Wybrali bycie przedsiębiorcami wbrew temu, czego ich uczono. Jak twierdzą, uczelnie techniczne nie robią niemal nic, by wypuścić w świat kogoś, kto nie tylko będzie świetnym innowatorem, ale także będzie w stanie założyć firmę i nią zarządzać.

To wygląda bardzo źle. Wynika to z edukacji, jaką mamy na uczelniach wyższych. Jesteśmy z Politechniki Warszawskiej, mówi się, że z najlepszego wydziału i najlepszej szkoły technicznej w kraju. Na takich uczelniach szkoli się bardzo dobrych inżynierów – mówił Dawid Leśniakiewicz, drugi z założycieli Gigantów Programowania. Jak stwierdził, to dobrzy pracownicy, ale niestety nie właściciele firm. – Nie start-upowcy, nie founderzy, nie szefowie, nie biznesmeni – wymieniał.

Jak dodał, standardem na zagranicznych uczelniach tego typu jest to, że zaprasza się absolwentów, którzy prowadzą swoje biznesy. Przylatują prywatnymi odrzutowcami, z ochroną, całym blichtrem. A to sprawia, że młodzi ludzie widzą, do czego mogą dążyć. W Polsce nie ma ani zajęć nakierowujących na bycie przedsiębiorcami, ani nawet spotkań z takimi osobami. – Nie przypominam sobie, by choć raz było takie wydarzenie na politechnice – mówili zgodnie założyciele w podcaście Wyborcza.biz.

Pytani, czy oni byli zapraszani, odpowiedzieli, że jeszcze nie. Zadeklarowali jednak, że chętnie przyjęliby takie zaproszenie.

Akademik, upadek, a potem kolejny pomysł

Jak u nich wyglądało zakładanie firmy? Zaczęli w akademiku, gdzie założyli firmę robiącą strony internetowe, oprogramowanie. Nie wyszło. Nie poddali się, zauważyli lukę na rynku – wszyscy chcą być programistami, ale nikt nie przygotowuje do tego zawodu od najmłodszych lat. Tak powstali Giganci Programowania. 

Dziś to już sieć ponad 100 placówek dla najmłodszych nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Singapurze, Australii. Skąd sukces? Przede wszystkim to postawienie na jakość i pasję. W szkołach uczyć mogą tylko osoby, które same są programistami.

Programowania powinien uczyć się każdy młody człowiek. Już teraz widzimy, że nie tylko programiści używają tego języka, ale jest on obecny w wielu innych zawodach. Trudno sobie wyobrazić analityka bez znajomości SQL. Dla marketingowca dobrą umiejętnością jest tworzenie landing page'u – tłumaczy Dawid Leśniakiewicz.

Jak przyznaje Sebastian Langa, oni skoncentrowali się na dzieciach, bo tam luka jest ogromna. Nasz państwowy system edukacji uczy nie programowania, ale teorii informatyki. – My sami na zajęciach z informatyki rysowaliśmy w paincie i graliśmy w CS – zauważa.

Twórcy Gigantów Programowania doceniają, że dziś w szkołach zaczynają się zmiany w podejściu do nauki. Jednym z nich jest program Laboratoria Przyszłości, na który państwo ma wydać miliard złotych. Zwracają jednak uwagę, że pieniądze pójdą głównie na sprzęt, a zapomniano o elemencie ludzkim – szkoleniu samych nauczycieli.

Trzeba szkoleń dla nauczycieli, by sprzęt nie leżał w magazynie i się nie kurzył – dodaje.


Gigathon nauka programowania
Blog

5 powodów, dla których Gigathon to doskonała okazja do rozwoju umiejętności programistycznych

Największe programistyczne wyzwanie 2023 roku właśnie się rozpoczęło! Gigathonowy konkurs to nie tylko szansa na zdobycie wyjątkowych...

Czytaj więcej
Jak rozpocząć przygodę z programowaniem razem z dzieckiem: Poradnik dla Rodziców
Blog

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem razem z dzieckiem: Poradnik dla Rodziców

Rozpoczęcie nauki programowania to fascynujące przedsięwzięcie, które może przynieść wiele korzyści. Rodzice, którzy chcą rozwijać...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs